Impetigo: Kako prepoznati, zdraviti in preprečiti to nalezljivo kožno okužbo

Impetigo je zelo nalezljiva bakterijska kožna okužba, ki prizadene predvsem otroke, lahko pa se pojavi tudi pri odraslih. Gre za površinsko okužbo, ki hitro napreduje, vendar je ob pravočasnem zdravljenju običajno enostavno ozdravljiva. S pravilno higieno in zgodnjim zdravljenjem se okužbo lahko enostavno obvladuje in prepreči njeno širjenje.
Kaj je impetigo?
Impetigo je površinska kožna okužba, ki jo povzročata bakteriji Staphylococcus aureus in Streptococcus pyogenes. Okužba se začne kot rdeča, srbeča ranica, ki se hitro spremeni v mehurček ali mehurje, ki počijo in se posušijo v značilne medeno obarvane skorje. (1*)
Vrste impetiga:
- Nebolusni impetigo (krožasti impetigo):
- Najpogostejša oblika impetiga, ki se začne z majhnimi mehurčki ali pustulami, ki počijo in tvorijo medene skorje.
- Pogosto se pojavi okoli nosu, ust ter na rokah in nogah. (1*)
- Bulusni impetigo:
- Značilni so večji mehurji, napolnjeni s tekočino, ki lahko ostanejo nedotaknjeni ali počijo, kar vodi do nastanka skorj.
- Pogosteje se pojavi pri novorojenčkih in majhnih otrocih. (1*)
Vzroki in prenos impetiga
Impetigo povzročata bakteriji Staphylococcus aureus in Streptococcus pyogenes, ki okužijo površinski sloj kože. Okužba se širi predvsem z neposrednim stikom z okuženo kožo ali preko stika z okuženimi predmeti, kot so brisače, posteljnina ali obleke. Pogosto se pojavlja v skupinah, kot so šole in vrtci, kjer so otroci v tesnem stiku.
Simptomi impetiga
- Rdeče, srbeče ranice, ki se hitro spremenijo v mehurčke ali mehurje.
- Mehurji, ki počijo in tvorijo medene skorje.
- Okužba se lahko širi na druge dele telesa ali na druge osebe. (2*)
Zdravljenje impetiga
Impetigo je običajno enostavno zdraviti z antibiotiki. Zdravljenje vključuje uporabo antibiotikov v obliki mazil ali peroralnih tablet, običajno v trajanju 7-10 dni. Simptomi se pogosto izboljšajo v nekaj dneh po začetku zdravljenja, vendar je pomembno, da zdravljenje zaključite, da preprečite ponoven pojav okužbe. (1*)
Pomembno: Če opazite znake impetiga, obiščite zdravnika, ki vam bo predpisal ustrezno zdravljenje. Zgodnje zdravljenje je ključno za preprečevanje širjenja okužbe.
Preprečevanje širjenja impetiga
Za preprečevanje širjenja impetiga in zaščito drugih ljudi pred okužbo je pomembno upoštevati nekaj osnovnih higienskih ukrepov:
- Redno umivanje rok z milom in vodo.
- Izogibanje delitvi osebnih predmetov, kot so brisače, obleke, posteljnina in drugi osebni pripomočki.
- Pokritje ran z obliži ali sterilnimi povoji, da preprečite stik z okuženo kožo.
- Izogibanje stiku z okuženimi osebami, dokler niso popolnoma ozdravljene. (2*)
Kdaj poiskati zdravniško pomoč?
Če opazite simptome impetiga, kot so rdeče ranice, mehurji ali srbenje, je priporočljivo, da se posvetujete z zdravnikom. Zdravnik lahko potrdi diagnozo in predpiše ustrezno zdravljenje. Tako boste preprečili širjenje okužbe na druge in morebitne zaplete, kot so celulit ali sepse.
Zaključek
Impetigo je pogosta in zelo nalezljiva kožna okužba, ki je pri pravočasnem zdravljenju običajno enostavno ozdravljiva. Z upoštevanjem osnovnih higienskih ukrepov, kot so redno umivanje rok in izogibanje delitvi osebnih predmetov, ter zgodnjim začetkom zdravljenja, lahko učinkovito obvladujemo to okužbo in preprečimo njeno širjenje.
Literatura (*):
- Vir: Impetigo (NHS inform), http://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/infections-and-poisoning/impetigo/
- Vir: Patient education: Impetigo (Beyond the Basics), (UpToDate), http://www.uptodate.com/contents/impetigo-beyond-the-basics/print
Preberite naše najnovejše prispevke
- Trda koža na petah: vzroki, domača nega in učinkovite rešitveTrda koža na petah je pogosta težava, ki lahko povzroči ne le estetske, temveč tudi resne funkcionalne zaplete. Zadebeljena, suha in razpokana koža na petah ni le posledica pomanjkanja nege, temveč pogosto znak dolgotrajnega pritiska, suhosti kože ali zdravstvenih težav. V nadaljevanju vam predstavljamo, zakaj do tega pride in kako jo lahko učinkovito odpravite doma – tudi z uporabo preverjenega Galex mazila za trdo kožo.
- Kurkuma – naravna moč za podporo imunskemu sistemu, prebavi in zdravju sklepovKurkuma (Curcuma longa) je več kot le začimba v indijski kuhinji – njene zdravilne lastnosti so prepoznane v sodobni znanosti. Njena glavna učinkovina, kurkumin, je naravni antioksidant, imunostimulator in protivnetno sredstvo, ki pomaga pri številnih zdravstvenih težavah. Kurkuma je znana po svojih protivnetnih lastnostih, ki podpirajo zdravje sklepov in pomagajo pri težavah z artritisom.
- Poporodno izpadanje las – kaj se dogaja in kako si lahko pomagatePoporodno izpadanje las je naraven in pogost pojav, ki prizadene mnoge ženske po rojstvu otroka. Povzroča ga padec ravni estrogena, zaradi česar večje število las nenadoma preide v mirovanje (telogeno fazo). To stanje je običajno začasno in se normalizira v 6–12 mesecih.